2017. október 16.

Natúr Deo készítése házilag - egyszerű receptúrám






Már lassan két éve tettem le végleg a bolti (mindenféle származékos) deostiftet, s tértem át a saját, házilag kevert - mindösszesen három komponensű krémemhez.  Állandó kelléke lett ez a kozmetikum is táskámnak, nem válnék már meg tőle semmi pénzért. Az ismerősi körben is csupa pozitív visszajelzést kapott, (sőt akad olyan Barátosném, aki rögtön kiált az utánpótlásért, ha kifogyott volna... ) úgyhogy jó szívvel osztom én is tovább egyszerű receptúráját, amit bárki összedobhat akár egy bő negyedóra alatt. 



Hozzávalók

·         2 evőkanál sheavaj
·         1 evőkanál szódabikarbóna
·         2 evőkanál kukoricakeményítő
·         7 csepp teafa, levendula, zsálya illók    


Elkészítés:

Olvasszuk fel a sheavajat vízgőz felett, majd keverjük bele a kukoricakeményítőés a szódabikarbónát. Amikor levettük a tűzről, csepegtessük hozzá az illóolajokat. Amikor ezzel elkészültünk, töltsük kis tégelybe és hagyjuk megszilárdulni. 

Kézzel könnyen felvihető, egy-egy alkalommal nagyjából egy borsónyit használjunk belőle, a hónaljon elkenve! Meglátjuk mennyire kellemes viselet lesz ez, s a dm-es listánkról egy újabb tétel lekerülhet! :) 



Az Életmódváltó Hetek keretében megrendezett nyilvános kence-bemutató főzésem a Kedves Pöttyösben 2017.09.29.


Bizonyíték, hogy otthon fellelhető egyszerű alapanyagokból, egyszerű főzési technikával csodás kencéket teremthetünk a saját és családunk egészségére, örömére :) 


Werk-főzés




2017. június 17.

Zölddió likőr még Szentiván-éj előtt



zöld diót a virágba borulástól számított 40. napon kezdhetjük szüretelni, de azt mondják, legjobb június 24-e, Szentiván éj előtt. 7-10 nap áll rendelkezésre, amíg el nem kezdődik a csonthéjasodás folyamata. Ekkor még átszúrható rajta egy fogpiszkáló, de már megfelelő méretűek a termések. A fiatal dió még nem allergizál. Szóval mostan következett el ez az idő, így közkézre adom azt a gyógynövényes receptet, ami egy kedves barátunktól jutott hozzánk. 



ZÖLDDIÓ PÁLINKA

anyagok
mennyiségek
zöld dió*
25 db
50 db
75 db
100 db
alkohol
3 l
6 l
9 l
12 l
víz
2 l
4 l
6 l
2-3 l
cukor
1 kg
2 kg
3 kg
3 kg
gyömbér
2 dkg
4 dkg
6 dkg
2db
csalánlevél
1 dkg
2 dkg
3 dkg
4 dkg
cickafark
1 dkg
2 dkg
3 dkg
4 dkg
citromfű
1 dkg
2 dkg
3 dkg

köménymag
2 dkg
4 dkg
6 dkg
8 dkg
szegfűszeg
1 dkg
2 dkg
3 dkg
4 dkg
fahéj (egész)
1 dkg
2 dkg
3 dkg
4 dkg
fodormenta
1 dkg
2 dkg
3 dkg
4 dkg
narancshéj
2 gyüm
4 gyüm
6 gyüm
4 gyüm
ezerjófű
1 dkg
2 dkg
3 dkg

*A június vége felé gyűjtött zöld dió még legyen könnyen szúrható és vágható, de már nagyjából érje el a végső méretét. Gyűjtés után 6-8-szor átszurkáljuk, majd 2-3 napig cserélt hideg vízben kiáztatjuk.

A fenti adagokat megfelelő méretű edényben összekeverjük (a cukrot előzőleg a felmelegített vízben feloldjuk, majd lehűtve adjuk az alkoholhoz, s ebbe szórjuk a feldarabolt és kiáztatott zöld diót, a fűszereket és a gyógynövényeket). Jól összekeverjük, majd 6 hétig – időnként átkeverve – állni hagyjuk lehetőleg napon. 6 hét után leöntjük a barnás tiszta levet oly módon, hogy nagy tölcsérre helyezett pelenkán vagy dupla tüll-vásznon szűrjük a szilárd részek visszatartása érdekében. Az alkohol-víz-cukor arány ízlés szerint változtatható, sőt az elkészítést és kóstolást követően is korrigálható (ha túl erős lenne pl.).






Noha elsősorban nem egészségügyi hatása miatt fogyasztjuk, a zöld dió szirupban figyelemreméltó C-vitamin- és vastartalommal bír, és a népi gyógyászat szerint máj-, gyomor- és vértisztító, gyomorerősítő, fertőtlenítő hatású, valamint segíti a vérszegénység, levertség elleni küzdelmet is.




A zöld héj C-vitamin, vas és tannin tartalma igen jelentős. Több C-vitamint van benne, mint a narancsban, a csipkebogyóban vagy akár a feketeszederben. Rendkívül gazdag fenolvegyületekben. Tartalmaz csersavat, juglont, ellagénsavat, fenolokat, mustársavat, klorogénsavat, protokatehinsavat, amelyek mind gyógyhatásúak.



Szeleteléskor érdemes egy gumikesztyűt húzni a kezünkre! Ha erről az aprócska részletről megfeledkeznénk hetekig Shrek-es kinézetünk lehet...

Eltehetjük befőttként, készíthető belőle tinktúra, eszencia, likőr, diópálinka, mézes csemege. 


Segíti a máj, a vér és a gyomor tisztítását, az emésztésben fertőtlenítő hatású. Vitaminhiány esetén is javasolható, tehát immunerősítő tulajdonsága is van. Ez a természetes gyógyszer egyben kulináris csemege is. Kínálhatjuk különböző húsokhoz, mint kacsa, liba, egyéb vadak, ízkiemelőnek. Ízvilága illik sajttálakhoz, gyümölcstálakhoz vagy akár fagylalthoz is. 








További recept ötlet: http://kaldeneker.hu/receptjeim/befozes/diolikor-nyaron-elkeszited-karacsonykor-megihatod.html

2017. február 10.

Egy "tenyérnyi" kert



"Boldog ember az, aki tudja, miért van a világon, mert ez elvehetetlen örömmel tölti el.
Minden életöröm és boldogság alapja, ha tudhatom, miért élek, miért vagyok egyedüli példány annyi milliárd ember közül, és mi az én egyedi feladatom az életben. Feladatot pedig valóban mindenki kapott az Alkotójától.

Éppen ezért vagyok biztos abban, hogy nincs értelmetlen élet, csak meg nem értett, még céljára nem talált élet van! És ezért üzenem azoknak is, akik még nem találták meg: egy tenyérnyi „kert” rájuk is vár, ahol az ő munkájuk által és szolgálatuk közben teremhet béke és boldogság..." Gyökössy Endre



Szívből kívánom Mindenkinek, hogy találjon rá SAJÁT kis "kertjére" és ha rálelt, kívánok erőt és kitartást annak kiteljesítéséhez! 
Szeretettel: HerbAnett